חיפוש

כיצד מזהים מבנה מסוכן?

רעידות אדמה שאירעו בשנים האחרונות העלו לתודעה בציבור הישראלי את הפחד מרעידת אדמה גדולה. לפי המומחים, זהו רק עניין של זמן עד לבואה של רעידת אדמה גדולה בהיקפה, שככל הנראה תשפיע ישירות על ישראל בשל מיקומה של מדינתנו על השבר הסורי אפריקאי. מה ניתן לעשות בקשר לזה? קודם כל, לוודא שאתם לא מתגוררים במבנה מסוכן. אז איך עושים את זה? כיצד מזהים מבנה מסוכן? 

 

מה הוא בכלל מבנה מסוכן?

מבנה מסוכן הוא מבנה שהמגורים בו לא בטוחים בגלל בעיות שונות בו עצמו או בסביבתו. מבנה מסוכן יוגדר ככזה על ידי מהנדס מבנים. מהנדסי מבנים הם האחראים על בטיחותם של מבנים שונים והם הסמכות שיכולה לקבוע האם הבניין בו אתם מתגוררים מהווה מבנה מסוכן או לא.

חשוב לא לסמוך על שיקול הדעת האישי בנושא זה, ולהתייעץ עם מהנדס מבנים בהקדם האפשרי, שכן מדובר בנושא של חיים או מוות. פרטים נוספים בהקשר זה ניתן למצוא באתר החברה למבנים מסוכנים.

בניין מסוכן

מה עלול להביא מבנה למצב של מבנה מסוכן?

רבים חושבים שמבנה מסוכן הוא אך ורק מבנה ישן או כזה שנבנה בצורה לא בטיחותית ועל כן הוא מוגדר כך. עם זאת חשוב לדעת שגם מבנים שנבנו בשנים האחרונות עלולים להיות מבנים מסוכנים משלל סיבות. היעדר תחזוקה ראויה של המבנה עלולה להביא אותו למצב מוזנח ולגרום לסכנות בטיחותיות.

בנוסף לכך, נזק פיזי שנגרם למבנה ולא תוקן או נבחן בידי בעל מקצוע עלול להוות סכנה. כמו כן, גם תנאים לא היגייניים והזנחה של בעיות מסוג זה עלולות להוות סכנה בריאותית חמורה לדיירי המבנה וסביבתו.

 

למי מתקשרים אם אני דואג שהמבנה שלי מסוכן?

כאמור, מהנדסי בניין הם בעלי הסמכות לקבוע האם מבנה מסוים הוא מסוכן או לא. חשוב להיזהר משרלטנים בתחום, לא לנסות לחסוך כמה שקלים בעניין זה, ולוודא שאתם עובדים עם מהנדס בניין מוסמך. ניתן גם להתקשר לרשות המקומית בה אתם מתגוררים ולבקש סיוע ממחלקת ההנדסה האזרחית של הרשות המקומית.

בניין מסוכן

האם יכולים לקבוע בשבילי שהמבנה שלי מסוכן?

התשובה הקצרה היא כן. מכיוון שמבנה מסוכן מהווה סכנה לא רק לדייריו אלא גם לשכניו ולתושבי האזור, בסמכות העיריות השונות להוציא "צו מבנה מסוכן". צו זה מונפק על ידי בית המשפט ומחייב את בעלי המבנה לפתור את הליקויים השונים, בין אם מדובר בליקויים קטנים שניתן לפתור על ידי תחזוקה ובין אם מדובר על ליקויים מהותיים יותר, כאלו שעלולים להוביל להריסת הבניין.

 

סיכום

מבנה מסוכן הוא מבנה שמוגדר כך על ידי מהנדס מבנה מוסמך. בניינים ישנים או בניינים שלא תוחזקו באופן שוטף עלולים להיות מבנים מסוכנים. מומלץ לבדוק את הנושא עם בעל מקצוע מוסמך בהקדם האפשרי במידה ואתם חושדים שאתם מתגוררים או מזהים מבנה מסוכן, שכן צעד כזה יכול להציל חיים.

בניין מסוכן

 

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
שבירת קיר
5 טיפים לשיפוץ מודרני

עיצוב מודרני הוא עיצוב המתאפיין בפשטות, במינימליזם ובאבזור פונקציונאלי בתוך החלל על מנת להעניק תחושה של חלל גדול. קבלו 5 טיפים לעיצוב ושיפוץ מודרני.  

קרא עוד »