חיפוש

השפעות פיזיות ונפשיות של גמילה מאופיאטים

במצבים רפואיים רבים רופאים רושמים למטופלים שלהם אופיאטים. במהלך השנים התרופות הללו הוכחו כיעילות במיוחד ועזרו לאנשים להתנהל עם הכאב שלהם. אבל תרופות אלה מגיעות עם פוטנציאל גבוה לתלות והתמכרות, דבר שאינו בריא לנו כלל.

כשאנשים עם תלות בשימוש באופיאטים מפסיקים להשתמש בהם, הם חווים לעיתים קרובות תסמיני גמילה. התסמינים הללו יכולים להיות גם פיזיים וגם נפשיים, ובמאמר זה נספר על כך עוד.

 

השפעות פיזיות של גמילה מאופיאטים

ההשפעות הפיזיות של גמילה מאופיאטים נעות על טווח, והן יכולות להיות קלות וחמורות. לא מדובר במצב אחיד- הן יכולות להשתנות בעוצמה ובתדירות שלהן, וזה משתנה מאדם לאדם. התסמינים הללו מתחילים בדרך כלל תוך כמה שעות עד מספר ימים לאחר הפעם האחרונה שנלקחו האופיאטים, והם יכולים להימשך מספר ימים ואפילו שבועות אחרי. אחד התסמינים הפיזיים המוקדמים והשכיחים ביותר הוא כאב שרירים.

הכאבים האלה חזקים, מתפזרים בכל הגוף ומלווים בחוסר שקט ואי נוחות. סימפטום בולט נוסף הוא בעיות במערכת העיכול. זה כולל הקאות, בחילות, שלשולים ועוד. לעיתים אפשר להבחין גם בצמרמורות והזעה, נדודי שינה ואפילו בעלייה של חום הגוף. התסמינים האלו גורמים לתחושה כללית של חולשה וחוסר נעימות, שעוד יותר גורמים לאנשים לרצות להשתמש באופיאטים כדי להקל על כך.

בנוסף, אנשים רבים חווים עיניים דומעות ונזלת, סימן אופייני לתגובתו של הגוף להיעדר באופיאטים. כל הסימנים הפיזיים מלווים בתשוקה למנה נוספת של האופיאטים, וזה יכול להקשות במיוחד על סיום הגמילה מהכדורים. במקרים כאלה, ניתן להיעזר במרפאות שמתמחות בטיפולי גמילה כמו זו ממנה תוכלו להתרשם באתר anrclinic.co.il.

גוּפָנִי

השפעות נפשיות של גמילה מאופיאטים

ההשפעות הנפשיות של גמילה מאופיאטים הן משמעותיות באותה המידה כמו הפיזיות, ולעיתים אפילו קשה יותר להתמודד איתן מאשר עם התסמינים עליהם סיפרנו קודם. חרדה, עצבנות, דיכאון- כל אלה נוצרים בעקבות היעדר האופיאטים שהגוף כל כך נהנה מהם במהלך הטיפול. אופיאטים מייצרים תחושת אופוריה, ובלעדיהם יש ירידה חדה במצב רוח שיכולה לטלטל אנשים.

גם קשיי ריכוז, חוסר יכולת קבלת החלטות, חשיבה איטית וכדומה- כל אלה הן בעיות קוגניטיביות שמתרחשות כאשר ההשפעה של הכדור נעלמת מגופם של אלה שהתרגלו לו. במקרים חמורים יותר, גמילה מאופיאטים עלולה להוביל גם לפרנויה, שינויים חמורים במצב הרוח ואפילו הזיות. תסמינים אלה יכולים להיות מאוד מפחידים והם דורשים פנייה לטיפול רפואי מיידי.

 

לסיכום

גמילה מאופיאטים היא תהליך מורכב שמשפיע מאוד על הגוף והנפש כאחד. מבין התסמינים הגופניים אפשר למצוא כאבים שונים ובעיות במערכת העיכול, וזה לצד התסמינים הנפשיים כמו דיכאון ובעיות קוגניטיביות. אלה יכולים לייצר חווית גמילה מאתגרת ולא פשוטה. אבל חשוב להכיר את התסמינים האלה ולחפש תמיכה רפואית ופסיכולוגית מתאימה שתוכל להפוך את תהליך הגמילה למוצלח יותר, עם כמה שפחות סבל.

פיזית ונפשית

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא